خصوصیات و ویژگی UPS

خصوصیات و ویژگی UPS
به این پست رای دهید
پس از درک اصول اولیه عملکرد یک سیستم تامین انرژی بدون وقفه، شناخت انواع مختلف آن و آشنایی با اجزای مهم آن، اکنون در مورد برخی از خصوصیات طراحی و ویژگیهای مختلف یک یو پی اس که باعث تفکیک آن از انواع دیگر یو پی اس میشود صحبت خواهیم کرد.
بعلاوه راجع به پارامترهای مهمی که توانایی و قابلیت های یک  یو پی اس را تعیین میکند بحث خواهیم نمود. بسیاری از عناوینی که در این فصل مورد بحث قرار خواهد گرفت برای اخذ تصمیم در مورد انتخاب نوع و اندازه مناسب یک یو پی اس برای کار شما مهم خواهد بود.

مشخصات فیزیکی یو پی اس:

در این قسمت نگاهی اجمالی به مشخصات فیزیکی که معمولاً برای یک منبع تغذیه در نظر گرفته میشود خواهیم داشت. این مطالب شامل چگونگی قرارگیری یو پی اس و همچنین مشخصات قطعات فیزیکی آن خواهد بود.

فاکتور شکل یو پی اس:

گهگاه شکل منبع تغذیه را معادل همان قابی در نظر میگیرند که منبع تغذیه درون آن قرار داده شده است که عمومی ترین آن "microATX" میباشد.
باید دقت نمود که در واقع چنین فاکتور شکلی برای یک منبع تغذیه وجود ندارد و منظور، یک منبع تغذیه SFX میباشد که معمولاً به آن یک سیستم microATX اطلاق میشود.

ابعاد یو پی اس:

معمولاً پهنا (W)، عمق (D) و ارتفاع (H) میباشند که به اینچ یا میلیمتر داده میشوند.(یک اینچ ۲۵٫۴ میلیمتر میباشد)

وزن یو پی اس:

وزن منبع تغذیه معمولاً به پوند یا کیلوگرم داده میشود که یک پوند ۰٫۴۵۳۶ کیلوگرم میباشد.

کانکتورهای بُرد اصلی  یو پی اس:

تعداد و نوع کانکتورهایی است که بعنوان رابط منبع تغذیه و بُرد اصلی مورد استفاده قرار میگیرند. معمولاً سازنده نمیگوید که این کانکتورها از انواع AT ،ATX ،SFX یا WTX است بلکه ما باید از مشخصات ضریب شکل و با توجه به تعداد پین های هر کانکتور، نوع آنرا تشخیص دهیم. در طراحی ATX ،SFX و WTX اگر کانکتورهای اضافی و یا انتخابی وجود داشته باشد باید توسط سازنده مشخص شود.

کانکتورهای راه اندازی یو پی اس:

تعداد کانکتورهایی است که بعنوان یک تجهیز استاندارد با منبع تغذیه ارائه میگردد. ممکن است بعضی از آنها از نوع بزرگ (شکلD) و برخی دیگر از نوع کوچک (اتصال کوچک) باشند. منابع تغذیه بزرگ با کیفیت بالاتر معمولاً دارای کانکتورهای بیشتری میباشند.

مشخصات پنکه (Fanیو پی اس:

به مشخصات fan منبع تغذیه قبل از آنکه شما منبع تغذیه را خریداری کنید، میگویند. برخی از مشخصات فن معمولاً در برگه مشخصات آورده میشود ولی خیلی از آنها آورده نمیشود. مثلاً اکثر سازندگان بطور صریح نمیگویند که آیا فن های منابع تغذیه ATX به داخل منبع تغذیه میدمند یا به خارج آن. شما باید این را با مشاهده عملکرد فن بفهمید و یا از سازنده بپرسید. برخی از مشخصاتی را که ممکن است در برگه مشخصات ببینید عبارتند از:
اندازه فن:اندازه فن منبع تغذیه است که معمولاً به میلیمتر داده میشود. فن ها معمولاً به شکل مربع هستند و اندازه داده شده، طول ضلع مربع است. برخی اوقات (نه معمولاً) اندازه ضخامت فن نیز داده میشود.
نوع یاتاقان فن:مشخص کننده اینکه آیا موتور فن از یاتاقان غلتشی استفاده میکند یا نوع لغزشی.(بحث مربوط به فن های منابع تغذیه را ببینید تا متوجه شوید چرا این قضیه مهم است)
ولتاژ:ولتاژی است که برای تغذیه فن مورد استفاده قرار میگیرد.(اگر مقدار آن مشخص نشده بود، پیش فرض آن ۱۲+ ولت میباشد)
ظرفیت:بیانگر میزان توانایی فن در جابجا کردن هوا میباشد و برحسب CFM (فوت مکعب در دقیقه) اندازه گیری میشود. هر چه این عدد بزرگتر باشد بهتر است و نشان دهنده این است که فن قدرت سرد کنندگی بیشتری دارد.

فاکتور شکل:

فاکتور شکل یک قطعه از یک تجهیز به شکل عمومی و اندازه آن مربوط میشود. به لحاظ فنی صحبت در مورد فاکتورهای شکل یک  یو پی اس ممکن است دقیق نباشد زیرا یو پی اسها معمولاً بر خلاف بسیاری از وسایل و تجهیزات دیگر در اشکال از پیش تعیین شده و استاندارد ساخته نمیشوند. دلیل اصلی آن این است که  یو پی اسها بزرگ میباشند، به عبارت دقیقتر هر چه باتری بیشتری در یو پی اس قرار بگیرد ظرفیت آن و در نتیجه اندازه آن بزرگتر خواهد شد. بنابراین هر ظرفیتی از یو پی اس دارای اندازه متفاوتی میباشد.
به هرحال اکثر upsها به لحاظ شکل به دودسته تقسیم میشوند: یو پی اس منفرد و  یو پی اس سوار شده در قفسه.
یو پی اس منفرد همان هایی هستند که معمولاً میبینیم. آنها درون قابی قرار گرفته اند و برای این طراحی شده اند که روی زمین و در نزدیکی وسیله ای که آن را تحت پوشش قرار میدهند گذارده شوند.
یو پی اس هایی که در قفسه سوار میشوند، برای قرار گرفتن در محفظه های مخصوص میباشند و مختص استفاده برای کامپیوترهایی که در قفسه قرار میگیرند، سخت افزارهای شبکه ای و دیگر تجهیزات میباشند.
همچنین این یو پی اسها در صنایع و وسابل تجاری به دلیل کاهش در فضای اشغال شده کاربرد دارند. زیرا مولفه های آن را میتوان بصورت عمودی و تا ارتفاع زیاد روی هم قرار داد. در این حالت اتصال بین تجهیزات نیز بدلیل نزدیک بودن به یکدیگر اغلب ساده تر انجام میگیرد.
 
 
 
 خصوصیات و ویژگی UPS
 
یک یوپی اس مدل قفسه ای در قفسه مربوطه
 
 
 
یکی از دغدغه های مدل قفسه ای موضوع تهویه آنهاست. باید دقت کرد که قفسه را بیش از گنجایش آن در مکانی که قادر به فراهم نمودن تهویه مناسب نباشد پر نکنیم.