مشخصات محیطی یو پی اس

مشخصات محیطی یو پی اس
به این پست رای دهید
مشخصات محیطی به شرایطی اشاره میکند که تحت آن، منبع تغذیه بدون هیچ مشکلی کار کند.(در بعضی حالات، شرایط محیطی که برای منبع تغذیه باید تامین شود حتی در حالتیکه دستگاه در انبار قرار دارد)

محدوده دما جهت عملکرد مناسب یو پی اس:

این محدوده شامل کمترین و بیشترین مقدار قابل قبول دمای محیط برای یک  منبع تغذیه در حال کار کردن است.(منظور از دمای محیط، دمای مکانی است که منبع تغذیه در آن کار میکند نه دمای داخلی آن) این دما بین صفر تا ۴۰ درجه سانتیگراد (۳۲ تا ۱۰۴ درجه فارنهایت) در نظر گرفته میشود. بکارگیری منبع تغذیه ، خارج از این محدوده دمایی ممکن است باعث آسیب دیدن دستگاه شود.

محدوده دما جهت انبارش:

این محدوده شامل کمترین و بیشترین مقدار قابل قبول دمای محیط برای یک  منبع تغذیه انبار شده میباشد. معمولاً این دما محدوده بیشتری را نسبت به دمای عملکرد دستگاه پوشش میدهد. اگر به محدوده دمای انبارش در مشخصات دستگاه اشاره نشده بود به این معنا نیست که این قضیه برای سازنده مهم نبوده است. بپرسید و اگر پاسخ آنرا نیافتید ایمن ترین راه حل آنست که همان محدوده دمایی کارکرد دستگاه را برای انبارش در نظر بگیرید.
 
اخطار:
زمانی که انبارش در دمای بسیار پایین انجام میشود لازم است که قبل از استفاده از دستگاه، آنرا به محیط مربوطه آورده و مدتی صبر کنیم تا قطعات دستگاه با محیط اطراف به دمای تعادل برسند در غیر اینصورت ممکن است در اثر میعان ناشی از تغییر سریع درجه حرارت، دستگاه آسیب ببیند.

محدوده رطوبت:

به بازه رطوبتی قابل قبول برای بکارگیری منبع تغذیه گفته میشود. این مقدار میتواند بین ۱۰% تا ۹۰% رطوبت نسبی باشد. رطوبت بیش از این مقدار میتواند تجهیزات کامپیوتر را خراب کند.

محدوده ارتفاع:

برخی از سازندگان، یک محدوده تعریف شده برای ارتفاعی که دستگاه در آن مورد استفاده قرار میگیرد تعریف میکنند. این قضیه وقتی در نظر گرفته میشود که شما کامپیوتر خویش را درون هواپیما میبرید یا با آن از کوه بالا میروید.

دمای محیط و توافق با شرایط محیطی :

یک عامل بحرانی برای طول عمر سخت افزار کامپیوتر، دمای اجزای تشکیل دهنده آن می باشد. اجزایی که در دمای بالا کار میکنند زود مستهلک میشوند و آنهایی که دمای بالا ندارند عمرشان خیلی بیشتراست. یکی از روش های خنک نگاه داشتن اجزا استفاده از تجهیزات خنک کننده و رعایت سرمایش و تهویه است. دیگری فراهم نمودن شرایط محیطی مناسب برای سخت افزار میباشد. قانون عمومی دمای مناسب برای کامپیوترها این است که کامپیوتر به طور معمول و متوسط در همان دمایی کار کند که مردم دوست دارند در آن کار کنند.
در صحبت عام، دمای مناسب برای عملکرد صحیح یک کامپیوتر بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است که البته کمتر از۱۵ درجه، نسبت به بیشتر از ۲۴ درجه ارجح می باشد. کارکردن یک کامپیوتر در دمایی بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد، خنک کردن آن را بسیار مشکل می سازد.
بخاطر داشته باشید که در برخی مشاغل، ترموستاتی وجود دارد که توسط یک تایمر، سیستم تهویه هوا را هنگام شب قطع می نماید. در این شرایط شاید لازم باشد اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان درتمام طول شب روشن نخواهد بود یا اینکه برای آن یک اتاق کامپیوتر مخصوص، با کنترل دمایی مستقل طراحی شده است.
غالب سخت افزارهای کامپیوترهنگامی که کار نمی کنند میتوانند دمایی بسیار پایینتر از حد مجازو یا بالاتر ازحد مجاز را تحمل کنند. زمانی که شما تجهیزات را جابه جا می کنید و یا آنها را انبار می نمایید نگرانی در مورد میزان دما بسیار کمتر از زمانی است که آن تجهیزات مشغول کارهستند. اگر چه وقتی شما قطعه ای را که مدتها در معرض دمای بسیار پایین قرار گرفته است ناگهان روشن کنید ریسک از بین رفتن دائمی قطعه افزایش خواهد یافت. لازم است که تجهیزات بسیار سرد قبل از به کارگیری به تدریج به دمای لازم رسانیده شوند. این عمل را توافق با شرایط محیطی می نامیم.
اگر شما کامپیوتری را که در دمای بسیار پایین بوده است ناگهان به برق بزنید، بسیارسریع گرم خواهد شد، سریعتر از آنکه اگرشما آن را روی میزی می گذاشتید به تدریج و درزمان مناسب گرم می شد.
تنش حرارتی یکی از دلایل عمده خرابی پیش ازموعد تجهیزات الکترونیکی می باشد.
بیشترین خطر تغییرات ناگهانی دما زمانی است که امکان میعان بوجود آید. حتما دید اید وقتی که یک آدم عینکی برای دقایقی درهوای سرد بیرون باشد و سپس ناگهان داخل اتاق گرم شود عینک وی چگونه مه خواهد گرفت). این اتفاقی است که کاملاً ممکن است برای یک تجهیز الکترونیکی بیفتد. معمولا اگر زمان کافی برای تبخیر شدن مایع ازروی تجهیزات نمناک به آنها داده شود موجب بروزهیچ مشکلی نخواهد شد ولی اگرصفحه هارد شما یا روی برد تغذیه رایانه زمانی که آن را بکارمی اندازید نمناک باشند وقوع تخریب تقریبا حتمی است.
هرچه تجهیزسردترباشد زمان بیشتری لازم است تا به دمای مناسب برسد. من شخصاً ۱۲ ساعت برای روشن کردن دستگاهی که مدتی در محیط سرد با دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بوده است صبر می کنم واگر دستگاه به دلایلی زیر نقطه انجماد بوده است، ترجیح میدهم که برای توافق محیطی دستگاه پیش از ۲۴ ساعت آن را روشن نکنم.

سرمایش و تهویه:

همانگونه که در قسمتهای مختلفی از این سایت اشاره شد، جلوگیری از گرم شدن سیستم شما بسیار مهم است. سیستمی که با دمای پایین کار میکند قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به یک سیستم با دمای کارکرد بالا دارد و عمر آن نیز بیشتر است. گرم شدن بیش از حد مولفه های داخلی کامپیوتر میتواند منجر به از دست دادن اطلاعات و حتی خراب شدن تجهیزات داخلی گردد. در سالهای اخیر که پروسسورها سریعتر و داغتر کار میکنند، موضوع سرمایش مهمتر از هر زمان دیگری شده است. 

رطوبت:

همانند آنچه که در بخش درجه حرارت بیان شد، کامپیوترها ترجیح میدهند که در رطوبت معتدل کار کنند. کامپیوترها به مقوله رطوبت مانند دما حساس نیستند ولی به هر حال از رطوبت تاثیر میپذیرند. واضح است که کامپیوتر و رطوبت با یکدیگر مخلوط نمیشوند! شما باید کامپیوتر خود را خشک نگه دارید. به این معنا که آن را از محلها و اشیائی که ممکن است باعث مرطوب شدن آن شود دور نگه دارید. بعنوان مثال، واضح است که نباید کامپیوتر خود را در حمام یا آشپزخانه قرار دهید. مثال دیگری که شاید واضح نباشد اینست که کامپیوتر خود را نزدیک پنجره ای که زیاد باز و بسته میشود قرار ندهید، مراقبت کنید که آشامیدنی و چیزهایی نظیر آن را در مجاورت pc قرار ندهید زیرا ممکن است روی آن بریزد و موجب خسارت دیدن کامپیوتر شود.
تا آنجایی که به آب و هوا مربوط است استفاده از کامپیوتر در یک محیط مرطوب میتواند مشکل آفرین باشد ولی فقط اگر محیط بشدت مرطوب باشد. چند شب و روز گرم اهمیت ندارد ولی استفاده از کامپیوتر در یک محیط باران زای استوایی مقوله ای کاملاً متفاوت است. رطوبت باعث خوردگی میشود و ریسک ایجاد میعان را که میتواند باعث تخریب کامپیوتر شود بالا میبرد. همچنین باعث میشود که سرد کردن کامپیوتر بسیار مشکل گردد.
از طرف دیگر هوای بسیار خشک نیز میتواند به دو طریق مشکل ساز باشد. اول اینکه مقدار الکتریسیته ساکن موجود در فضا را بیشتر میکند که میتواند احتمال تخلیه الکتریکی را بیشتر کند و دوم اینکه سرعت فرسوده شدن اجزایی را که درطول زمان خشک میشوند (مانند لاستیکهای چرخنده درپرینترهای لیزری) افزایش میدهد.
بالاخره رطوبت، مشکلات ناشی از تغییر سریع آب و هوا را بیشتر میکند (انتقال از یک محیط سرد به یک محیط گرم میتواند موجب میعان شود) به همین خاطر است که قبل از روشن کردن کامپیوتر باید صبر کرد تا به دمای محیط برسد. واضح است که اگر محیط گرم، یک محیط مرطوب نیز باشد، احتمال میعان افزایش خواهد یافت.

محیط کثیف (محیط غبارآلود):

بهترین عملکرد کامپیوتر زمانی است که در یک محیط تمیز مورد استفاده قرار گیرد و همچنین وقتی که بطور مرتب تمیز شود.
اکثر منازل و ادارات به اندازه کافی تمیز هستند که یک کامپیوتر نیاز به کار خاصی غیر از تمیز کردن مرتب به عنوان بخشی از کارهای معمول جهت پیشگیری از آسیب دیدن ندارد اگر چه محیطهای صنعتی میتوانند موجب خسارت شدید به کامپیوترها شوند.
یادم می آید که زمانی یک کامپیوتر قدیمی و از کار افتاده را از یک کارگاه که در آن عملیات سوراخکاری و پودر کردن چدن بطور روزانه، سالهای سال انجام میشد جابجا میکردم. وقتی که در pc را باز کردم تمام سطوح داخلی آن با غبار کربن پوشانده شده بود و زمانی که برخلاف میل باطنی، هارد از کار افتاده آن را گشودم مشابه همان غبار سراسر هارد را پوشانده بود. مشخص است که با گردش هارد تمام سطح دیسک از دوده پوشانده شده بود و جای تعجب نبود که آن هارد دیگر کار نمیکرد.
کامپیوترهایی که برای استفاده در محیط های کثیف در نظر گرفته میشوند باید محافظت شده و اغلب تمیز شوند. یک راه ساده پیشگیری، استفاده از تمیز کننده های هوا در اتاقی است که کامپیوتر واقع شده است. همچنین جعبه های (case) مخصوص برای سخت افزارهای کامپیوتر و نیز محفظه های مخصوص نگهداریcase  برای کامپیوترهایی که قرار است در محیطهای صنعتی استفاده شوند طراحی شده است تا در مقابل خرابی ناشی از آلودگی محیط حفاظت شوند. بطور معمول صاحبان کامپیوتر فقط باید بخاطر داشته باشند که کامپیوتر خود را هر از چند گاه تمیز کنند و مطمئن باشند که مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.