شکل موج خروجی

شکل موج خروجی
به این پست رای دهید
یکی از معیارهای کیفیت که در بعضی موارد حائز اهمیت میباشد شکل موج خروجی یو پی اس است که به شکل سیگنال جریان متناوبی که توسط یو پی اس تولید میشود اشاره دارد. کیفیت و قیمت اینورتر داخلی یو پی اس ، اولین تعیین کننده شکل سیگنال AC خروجی است که توسط اکثر ups ها تولید میشود (بخصوص ups های ارزان قیمت)
شرایط ایده آل برای یک یو پی اس ، تولید شکل موجی تمیز نزدیک به شکل موج استانداردی است که باید مورد استفاده دستگاه قرار بگیرد.
هر یو پی اس میتواند سه نوع شکل موج ایجاد کند:

موج سینوسی:

این، بهترین شکل موجی است که میتواند تولید شود زیرا شکل موج ایده آلی است که توسط یک سیگنال الکتریکی متناوب (برق شهر) تولید میشود.
تولید یک خروجی سینوسی واقعی، نیازمند مولفه های گرانقیمت است که فقط در اینورتر ups های با کیفیت برتر یافت میشود. این مسئله بخصوص برای یو پی اس های online مهم است زیرا بارهای حفاظت شونده همواره از اینورتر استفاده میکنند. شکل موج سینوسی واقعی معمولاً در ups های مدل بالا دیده میشود.

موج مربعی:

پایین ترین نوع خروجی یک یو پی اس . موج مربعی معمولاً بعنوان مولفه مسطح (صاف) از یک موج سینوسی در نظر گرفته میشود. بجای افزایش یکنواخت ولتاژ از کمترین مقدار به بیشترین مقدار و برگشت مجدد آن، در موج مربعی این اتفاق ناگهانی و به یکباره رخ میدهد. یعنی موج از کمترین مقدار ولتاژ ناگهان به بیشترین مقدار آن میرسد، به مدت نصف سیکل آنجا میماند و سپس ناگهان به کمترین مقدار سقوط میکند و نصف سیکل دیگر در آن نقطه میماند و این اتفاق تکرار میشود. اینورترهای ارزان قیمت برای تولید خروجی موج مربعی طراحی شده اند زیرا در آنها از مولفه های ارزان قیمت استفاده شده است. نباید متعجب شوید که بسیاری از تجهیزات دوست ندارند که با موج مربعی کار کنند بلکه بیشتر باید از این نکته متعجب بود که بسیاری از وسایل برقی با این موج کار میکنند. دلایل متعددی موجود است که چرا موج مربعی باعث ایجاد مشکل میشود. بعنوان نمونه، ماکزیمم ولتاژ یک موج مربعی ماهیتاً کمتر از ماکزیمم ولتاژ یک موج سینوسی میباشد که این برای برخی تجهیزات، مشکلاتی را پدید می آورد بعلاوه موج سینوسی فقط شامل یک فرکانس (۵۰ هرتز در ایران) میباشد ولی موج مربعی شامل فرکانسهای بالاتری است که به آنها "هارمونیک" گفته میشود و میتواند باعث ایجاد وزوز یا بروز مشکلات دیگر در برخی تجهیزات شود. خروجی موج مربعی فقط در تجهیزات ارزان قیمت بکار میرود و باید در صورت امکان از استفاده از آن خودداری نمود.

موج مربعی اصلاح شده:

این موج، چیزی بین موج سینوسی و موج مربعی میباشد. پالسهای مثبت و منفی موج مربعی کاهش یافته، از یکدیگر جدا شده و بلندتر شده اند بنابراین، ولتاژ ماکزیمم خیلی به موج سینوسی نزدیک شده است و در مجموع این شکل موج بسیار به شکل موج سینوسی شبیه تراست. در عین حال قیمت اجزاء ترکیب کننده یو پی اس با شکل موج مربعی اصلاح شده بسیار نزدیک به قیمت ups با شکل موج مربعی میباشد تا  یو پی اس با شکل موج سینوسی.
(در واقع شما میتوانید با ترکیب دو موج سینوسی که اندکی نسبت به هم شیفت پیدا کرده اند یک موج مربعی اصلاح شده بسازید) تعداد تجهیزاتی که با موج مربعی اصلاح شده مشکل دارند بسیار کمتر از آنهایی است که با موج مربعی مشکل دارند. موج مربعی اصلاح شده در بسیاری از انواع یو پی اس های مدل پایین و متوسط بکار میرود و برخی اوقات بنامهای: "تقریباً نزدیک شده به موج سینوسی"، "موج مربعی با پهنای پالس اصلاح شده" و حتی "موج سینوسی اصلاح شده" نیز نامیده میشود که اصطلاح آخر، یک بیان بازاری میباشد زیرا عملاً خروجی موج مربعی شکل اصلاح شده، یک موج سینوسی، اصلاح شده آن و چیزهای دیگر نزدیک به موج سینوسی نمیباشد.
 
توجه :
 
برای ups های با شکل موج خروجی مربعی و یا مربعی اصلاح شده، توصیه سازنده، استفاده از تجهیز حفاظت شده برای زمان حداکثر ۱۵ دقیقه میباشد.
(IEC 62040-3 /1999)
 
 
sin-ups
 
یک طرح شماتیک بیانگر یک سیکل کامل موج سینوسی، مربعی و مربعی اصلاح شده. سطح زیر تمام منحنی ها مساوی است بنابراین تمامی این شکل موجها انرژی یکسانی را تامین میکنند.
 
عملاً برای یک کامپیوتر خانگی، یو پی اس ای با شکل موج مربعی اصلاح شده مناسب میباشد. این ups، کامپیوتر، مانیتور و دیگر تجهیزات مشابه را بدون هیچ مشکلی محافظت خواهد کرد. البته بخاطر داشته باشید که یو پی اس های ارزان قیمت به هر حال از ولتاژ خط استفاده میکنند در حالیکه شکل موج خروجی فقط وقتی که از باتری استفاده میشود نقش خود را ایفا میکند.