مشکلات برق شهری رفع آن با یو پی اس

مشکلات برق شهری رفع آن با یو پی اس
به این پست رای دهید
گر شما تصمیم بگیرید که کامپیوتر خود را مستقیماً به برق شهر وصل کنید، منبع تغذیه (باتری یو پی اس) داخلی آن با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.
بعضی از این مشکلات کوچک هستند و کامپیوتر شما با آن کنار خواهد آمد در حالیکه برخی از آنها ممکن است موجب از دست دادن اطلاعات و حتی ایجاد عیوب دائمی بر روی سیستم شما شوند.
در این بخش نگاهی خواهیم داشت به مشکلات عمومی و متداولی که برق ورودی شهر با آن دست به گریبان است.

پارازیت خط :

پارازیت خط به معنای تغییرات کوچکی در ولتاژ ورودی به کامپیوتر میباشد. (باتری یو پی اس)مقدار معین از این پارازیت، طبیعی است زیرا هیچ منبع تولید انرژی ایده آل نمیباشد و غالب منابع تغذیه (به غیر از ارزانترین و نازلترین آنها) بدون هیچ مشکلی با آن مواجه خواهند شد. گر چه در بعضی مناطق کیفیت برق ورودی بسیار پایین است. همچنین اگر مداری از کامپیوتر به اشتراک گذاشته شود(باتری یو پی اس) یا کامپیوتر نزدیک وسایلی که موجب اختلال الکترومغناطیسی میشود (مانند موتورها، ماشین آلات سنگین، امواج رادیویی و…) قرار داده شود آنگاه پارازیت خط مسئله بسیار مهمی خواهد بود. پارازیت هایی که منبع تغذیه نتواند جلوی آنرا بگیرد ممکن است باعث عدم کار کرد صحیح سیستم شود و مشکل به برد اصلی و سایر تجهیزات داخلی کامپیوتر انتقال پیدا کند.

برخی وسایل در خانه و اداره شما میتوانند موجب تولید پارازیت شوند (باتری یو پی اس)و آنرا به خط ورودی AC انتقال دهند تا از طریق ولتاژ ورودی، دیگر وسایل را تحت تاثیر قرار دهند. هر چه وسایل محافظت از برق ورودی بهتر باشند میتوانند تجهیزاتی را که به این محافظها وصل هستند بهتر ایزوله کنند و آنها را از این پارازیتها مصون بدارند.

 اختلال الکترومغناطیسی (EMI) :

تمام وسایل الکترونیکی بعنوان یک خروجی ناخواسته، تشعشعات الکترومغناطیسی دارند(باتری یو پی اس) که ناشی از عملکرد الکتریکی یا مغناطیسی آنها میباشد. متاسفانه امواج خروجی از یک دستگاه میتواند بر عملکرد دستگاههای دیگر تاثیرگذار باشد و مشکلات بالقوه ای را بوجود آورد. (باتری یو پی اس)این اختلال میتواند منجر به از دست دادن اطلاعات، بی کیفیت شدن تصاویر بر روی مانیتور و مشکلات دیگری در کامپیوتر شما شود یا اینکه باعث بروز مشکلاتی در تلویزیون و رادیوی شما گردد. این مشکلات بطور کلی تحت عنوان اختلالات الکترومغناطیسی یا (EMI) طبقه بندی شده اند.
در مورد این اختلالات و ارتباط آن با کامپیوتر دو بحث مطرح است. یکی تشعشعاتی که از کامپیوتر ساطع میشود و دیگری تشعشعاتی که توسط کامپیوتر دریافت میگردد. معمولاً کامپیوترها باعث اختلال در کار وسایل دیگر نمیشوند. آنها توسط کمیته فدرال ارتباطات (FCC) بعنوان وسایل کلاس B تعریف میشوند. به این معنی که (باتری یو پی اس)یک کامپیوتر با استاندارد مربوط به حد مشخصی که برای تولید اختلالات الکترومغناطیسی در نظر گرفته شده است مطابقت میکند. شما همیشه باید کاور کامپیوتر خود را پوشیده نگاه دارید. یکی از دلایلی که پوشش کامپیوتر همواره از فلز ساخته میشود همین است. (همچنین پوشش کامپیوتر، شما را از وجود تهویه مناسب مطمئن خواهد کرد.)
کامپیوترها به دو طریق مهم از اختلالات مغناطیسی تاثیر میپذیرند. یکی تاثیر مستقیم ناشی از نزدیکی با وسایل دیگر و دیگری اختلالات الکتریکی ناشی از خطوط انتقال نیرو. معمولاً اکثر کامپیوترها (باتری یو پی اس) مشکل خاصی با اختلالات الکترومغناطیسی ندارند ولی آنهایی که مشکل پیدا میکنند باعث ناراحتی بسیاری برای صاحبانشان خواهند شد. اگر فکر میکنید که اختلالات الکترومغناطیسی کامپیوتر شما را تحت تاثیر قرار میدهد، برای جلوگیری و یا کاهش تاثیر آن، میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:

جداسازی:

وسایلی که تشعشعات الکترومغناطیسی دارند باید از کامپیوتر، تجهیزات جانبی آن(باتری یو پی اس) و وسایل رسانه ای مانند رادیو و تلویزیون، همچنین لامپها، وسایل برقی آشپزخانه و بلندگوهای استریو (بلندگوهای طراحی شده جهت استفاده در کامپیوتر معمولاً با حفاظ مخصوصی پوشانیده شده اند و کمتر در معرض این تشعشعات قرار میگیرند) فاصله قابل قبولی داشته باشند.

استفاده از مدار اختصاصی:

بسیاری از ساختمانهای اداری مسیر برق جداگانه ای برای استفاده از کامپیوترهای خود در نظر گرفته اند. اگر مدار برق کامپیوتر جدا از یخچال و سیستمهای تهویه هوا باشد به این معنا است که اختلالات (باتری یو پی اس)الکترومغناطیسی وارد شده به کامپیوتر (ناشی از وسایل دیگر) تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت (و این مسئله عموماً کیفیت انرژی الکتریکی ارسالی به کامپیوتر را نیز افزایش خواهد داد)